Мала та велика дексаметазонова проба у собак – діагностика синдрому Кушинга

Малая дексаметазоновая проба у собак

Якщо результати аналізу вашого чотирилапого вихованця показують, що вміст кортизолу в його крові перевищує норму, таке порушення у ветеринарії називають гіперкортицизмом. У разі виявлення відповідної патології тварина потребує диференціального дослідження. Ця діагностика називається дексаметазоновою пробою у собак.

Дізнатися детально про відповідне діагностування тварин та його типи ви зможете, ознайомившись із цією статтею.

Роль кортизолу в організмі собаки

Дексаметазон вважається найпотужнішим гормоном кори надниркових залоз. Якщо відхилень немає, то внаслідок введення доз такого глюкокортикоїду організм собаки зупиняє вироблення кортизолу.

Кортизол, який ще називають гормоном стресу, має протизапальну дію, впливає на обмінні та метаболічні процеси. Якщо вироблення цієї гормональної речовини порушується, це призводить до тяжких захворювань собак. Серед таких патологій – синдром Кушінга.

Поставити точний діагноз допомагають спеціальні тести, які проводяться після огляду чотирилапого пацієнта. Залежно від того, яку дозу препарату фахівець вводить собаці, таку діагностику називають малою чи великою дексаметазоновою пробою.

Мала дексаметазонова проба: норма та особливості проведення

Нормою собак вважається, якщо концентрація кортизолу становить від 17 до 170 нмоль/літр.

Для малої проби використовують низьку концентрацію дексаметазону – 0,015 мг на 1 кг маси тварини.

Ця процедура має такий алгоритм.

  1. Виконується власне мала дексаметазонова проба у собак – ін’єкція штучного гормону, який за складом ідентичний кортизолу, продукованому корою надниркових залоз.
  2. Визначають рівень гормону через 4 години після уколу.
  3. Повторюють контроль кортизолу через 8 годин після ін’єкції.

Внаслідок такого тестування у здорового собаки пригнічується вироблення кортикотропного гормону – організм не виробляє у необхідній кількості та власний кортизол.

Показання для такої діагностики можуть бути різними. Серед них підозра на гіперадренокортицизм, а також необхідність диференціального діагностування, пов’язаного з підозрою наявності новоутворень в області надниркових залоз.

Велика дексаметазонова проба у собак передбачає введення у організм тварини вищої дози гормону. Такий спосіб діагностики практикується за позитивного результату скринінгового дослідження, а також при підозрі захворювань надниркових залоз неопластичного характеру.

Мала дексаметазонова проба: розшифровка

Про позитивний результат тестування свідчить зниження рівня гормону після ін’єкції дексаметазону – цей показник знижується нижче 17 нмоль/літр. У цьому випадку собака або є здоровою, або у неї може бути екзогенний гіперкортицизм.

Якщо після проби відзначається збільшення концентрації кортизолу, що перевищує 170 нмоль/літр, це свідчить про те, що функція надниркових залоз або гіпофіза порушена.

Щоб отримати точний результат, власникам собак варто врахувати наступні рекомендації фахівців:

  • напередодні тестування вихованець повинен бути на голодній дієті щонайменше 8 годин;
  • перед пробою не можна давати тварині преднізолонові, естрогенні препарати та прогестини;
  • спотворити результат може прийом глюкокортикостероїдів та протисудомних засобів;
  • собаку напередодні проби необхідно заспокоїти – стресовий стан вихованця може призвести до хибно-позитивного результату.